Haberler :
Anasayfa Kurumsal Tarihçe Kalite Vizyon-Misyon Tanıtım Filmi Bayi Ağı Pompa Fiyatları Ürünler ve Hizmetler Benzinli Motor Yağları Dizel Motor Yağları Dişli ve Transmisyon Yağları Endüstriyel ve Sanayi Yağları Özel Ürünler Automotive Produsts Motorsiklet Yağları Gres Yağları Şanzıman, Diferansiyel ve Transmisyon Yağları Deniz Yağları Antifriz Tesislerimiz Kampanyalar İletişim
ÜRÜNLER
Benzinli Motor Yağları
Dizel Motor Yağları
Dişli ve Transmisyon Yağları
Endüstriyel ve Sanayi Yağları
Özel Ürünler
Automotive Produsts
Motorsiklet Yağları
Gres Yağları
Şanzıman, Diferansiyel ve Transmisyon Yağları
Deniz Yağları
Antifriz

Antifriz


Soğutma sistemi radyatör, su pompası, hortumlar fanlar, ısıtıcı, termostat ve soğutma sıvısından oluşur. Soğutma sisemi motor bloğundaki  aşırı ısıyı yok eder, işletim koşulları ne olursa olsun motorun en verimli sıcaklıkta çalışmasını ve ilk çalıştırmada motorun mümkün olan en kısa zamanda doğru sıcaklığa ulaşmasına yardımcı olur.

Çevresel etkenler daha temiz yakıt yanması gerektirir. Motor üreticileri egzos salınımını azaltmak ve daha verimli yakıt tüketimi için motor işletim sıcaklığını artırdılar. Soğutma sıvısının yanma odası ve silindirleri, supap yatakları ve kılavuzları ile endirekt teması olmalıdır. Soğutma  sıvısı ile karıştırlan sus kalitesi önemlidir. Araç üreticileri antifriz ile saf ya da arındırılmış su karıştırılmasını öngörürler. Soğutma sistemine zarar verebilecek, kireç oluşumuna sebep olabilecek musluk suyu kullanmayın. Çok fazla antifriz kullanmak da aracınıza zarar verebilir.

Tavsiye edilen oranların üzerindeki antifriz konsantreleri motorunuzda korozyon, aşınma ve pompa bozulmasına yol açabilir, %60'nın üzerinde etilen glikol kullanımı motorun soğutma ve ısıtma korumasına zarar verir. Motor üreticileri %50 tavsiye eder. Aynı zamanda suyun saf ya da arıtılmış su olmasını tavsiye ederler. İhmal edilmiş soğutma sistemleri motor ve transmisyondaki erken arızaların, ya da yolda meydana gelen mekanik bozulmaların ortak temel sebeplerindendir.

MAVİ ANTİFRİZ / BLUE ANTİFREEZE

Dört Mevsim Antifriz, ileri teknoloji korozyon önleyici katkılarla formüle edilmiş bir üründür. Soğutma sistemlerinde pas, yıpranma ve aşınmaya karşı daha uzun süreli performans sağlar. Radyatör suyunun soğuk havalarda donmasına, sıcak havalarda kaynamasına karşı koruma sağlar. Tüm radyatör tiplerinde kullanıma uygundur.
TS 3582 BS 6580:1992

ECO MAVİ ANTİFRİZ / ECO BLUE ANTİFREEZE

Dört Mevsim Antifriz, ileri teknoloji korozyon önleyici katkılarla formüle edilmiş bir üründür. Soğutma sistemlerinde pas, yıpranma ve aşınmaya karşı daha uzun süreli performans sağlar. Radyatör suyunun soğuk havalarda donmasına, sıcak havalarda kaynamasına karşı koruma sağlar. Tüm radyatör tiplerinde kullanıma uygundur. Kullanıma hzır üründür.

ORGANİK ANTİFRİZ / ORGANİC ANTİFREEZE

Organik Asit Teknolojisi olarak bilinen (OAT), yeni bir uzun ya da genişlentilmiş kullanım süreli antifriz tipi ortaya çıkmıştır. Bu yeni kimyasal soğutma sistemindeki metalleri korumak için organik aSii kulladır. Üreticiye göre uzun ömürlü antifriz kırmızı ya da kavuniçi renginde üretilmektedir, buna rağmen ileride daha fazla renk oluşacaktır. Bu sıvılar hizmeti boyunca yok olmaz ve geleneksel antifrizlere göre hemen koruma sağlamaz. Bu suvular hizmeti bakımında kayda değer değişikler mevcut yöntemleri değiştirecektir. "Uzun Ömür" ya da "Genişletilmiş Ömür" antifrizleri organik asit önleyicileri içeren ürünlerdir. Kısmi ya da karışık kullanım teknolojisi conta ya da önceki ürünler ile uyumsuzluk sorunları yüzüden geliştirilmiştir.

Fren sıvıları otomobil, motosiklet, hafif ticari araç ve bazı modern bisikletlerde kullanılan hidrolik sıvılarıdır. Gücü basınca çevirmek için kullanırlar. Sıvılar doğal moleküler yapılarında boşluk olmadığı için sıkıştıralamaz ve doğal oalrak basınca iletirler. Fren sıvıları hidrolik debriyajlarda da kullanılabilir. Fren sisteminde yağ plastik keçe ve hortumlara  zarar verebilir, bu yüzden fren sıvıları petrol türevi değildir. Bugün kullanılan çoğu fren sıvısı glikol etere bazlıdır ama baz yağ ve silikon bazlı (Dot 5) fren sıvıları da mevcuttur. Fren sıvıları SAE gibi ya da yerel resmi kurumların belirlediği değişik standartları karşılamak zorundadır. Mesela DOT (US Department of Transportation) Amerikan Taşıma Bölümü Kuzey Amerika'da DOT 3 ve DOT 4 sınıflandırmasını yapmıştır.

Fren sıvıları tekerlek silindirlerinde, disk fren çaplarında çok yüksek sıcaklıklara maruz kalırlar. Buharlaşmaya engel olan yüksek kaynama noktasına sahip olmalıdır. Buharlaşma bir sorundur çünkü buhar sıkıştırılabilir ve frenlemeyi oluşturan hidrolik sıvı transferini olumsuz etkiler. Kalite standardı kuru ve ıslak kaynama noktasıyla belirlenir. Islak kaynama noktasıyla belirlenir. Islak kaynama noktası sıvının nem aldıktan sonra kaynama noktasıdır. Bu formülasyona göre değişen tek dereceli yüzde ile ölçülür. Glikol eter, DOT 3 / DOT 4 / DOT 5.1 gibi fren sıvıları su emicidir ki bu doğal atmosferik ortamda bile nemi emerler. Silikon DOT 5 gibi su emmeyen ve bünyelerinde tutmayan sıvılar servis ömürleri boyunca kabul edilebilir bir kaynama noktası muhafaza ederler ve ortamdaki suyu ayrıştırırlar. Güvenilir tutarlı fren sistemi operasyonu için fren sıvılarının aşırı soğuk dahil geniş sıcaklık aralıklarında tutarlı viskozitede kalması gerekir. Bu özellikle ABS anti-kilit fren sistemi ve ESP çekiş kontrol ve denege sistemi için önem taşır.

 

BRAKE FLUID DOT 5.1 / DOT 5 / DOT 4 / DOT 3

Araçlarda fren sistemleri büyük hayati önem taşımaktıdır. Fren sıvıları özellikle metalik fren bileşenleri üzerinde oksitlenme ve korozyona neden olan yüksek sıcaklık işlemleri gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Yüksek kaynama noktası, ABS fren sistemlerinde de mükemmel bir güvenlik sağlar. Hidrolik fren ve debriyaj sistemlerinin ömrünü artıran nihai katkılar tarafından desteklenmiştir.

 

 

 

© 2015 Enerji Petrol Tüm Hakları Saklıdır.