Haberler :
Anasayfa Kurumsal Tarihçe Kalite Vizyon-Misyon Tanıtım Filmi Bayi Ağı Pompa Fiyatları Ürünler ve Hizmetler Benzinli Motor Yağları Dizel Motor Yağları Dişli ve Transmisyon Yağları Endüstriyel ve Sanayi Yağları Özel Ürünler Automotive Produsts Motorsiklet Yağları Gres Yağları Şanzıman, Diferansiyel ve Transmisyon Yağları Deniz Yağları Antifriz Tesislerimiz Kampanyalar İletişim
ÜRÜNLER
Benzinli Motor Yağları
Dizel Motor Yağları
Dişli ve Transmisyon Yağları
Endüstriyel ve Sanayi Yağları
Özel Ürünler
Automotive Produsts
Motorsiklet Yağları
Gres Yağları
Şanzıman, Diferansiyel ve Transmisyon Yağları
Deniz Yağları
Antifriz

Endüstriyel ve Sanayi Yağları


Endüstriyel Yağlama ve Triboloji, malzeme ve kullanılan teknikler geniş bir kapsama alanı sağlar. Tribolöjirin 3 eses önemli ağlama, aşınma ve sürtünme üzerine kurulu ve üçünün en iyi sonucunun elde etme çalışması üzerine sağlam teknik bilgi içerir. Aynı zamanda ileri seviye yağlayıcılar, yataklar, contalar, dişliler ve ilgili malzemelerin araştırma ilerlemesini takip eder. Hangi yağın hangi tip makinelerde en iyi sonucu vereceği maliyet, verimlilik ve kalite ölçütlerinin olumlu etkilerine ulaşma çabalarını sağlar. Herhangi bir anda makinelerin %50'sinin sürtünme kayıpları yüzünden atıl kalması ve boşa geçen sürenin maliyetine ortak olduğunuz bir yapı düşünülürse, bu büyük kayıp potansiyelini düşürmenin yollarını bilmek ihtiyacındasınızdır.

Ekskavatörler, konveyör sistemleri, zincir sistemleri, değirmenler, fırınlar, yükleyiciler ve kırıcılar için otomatik yağlama sistemleri düşük maliyetli, müşteri için gerçekleşebilir faydalar, daha büyük yükler, dar toleranslar ve yüksek hızlar için gerekli hizmet, endüstriyel donanım için yağlama ihtiyaç ve taleplerini artırmıştır. Ayrıca bugüm yağlayıcılar hareketli parçalar arasında sürtünme ve aşınma önlemesinden öte daha birçok ihtiyacı karşılama ve çok amaçlı kullanım olma olanağını sağlamalıdır. Petrol endüstrisi bu gelişmeleri ve eğilimleri yakından takip etmiş ve terzi gibi yükselen talep ve genişleyen gereksinimin tüm ifade edilen ihtiyaçlarını karşılayan uygun yağlar yapmıştır. Bugün endüstriyel donanım geçmiştekine göre neredeyse hiçbir benzerlik taşımamaktadır. Tüm bu faktörler endüstriyel yağlar üzerinde talep ve gereksinimleri ciddi yükseltmiştin En son üretim endüstriyel yağların temek özellikleri şöyledir. Hareketli parçaları ayrı tutar, sürtünmeyi azaltır, ısıyı iletir, zararlı dirikintileri sistem dışına taşır, güç iletir, aşınmaya karşı korur, gazlara karşı basınç koruması sağlar. Esas katkılar ise, oksitlenme önleyici, temizlik, aşınma önleyici, metal parçacık etkinliğini azaltan, korozyon önleyici, pas önleyici, sürtünme düzenleyici, aşırı basınç, köpük önleyici, viskozite indeks düzenleyici ayıran / birleştiren, metal çalışmalarında yağ kalınlığını artıran dolasıyla alet yüzeyine yapışmasını sağlamlaştıran (özellikle gres uygulamalarında) olarak bilinir.

HYDRO L 32, 37, 46, 68
Hidrolik Yağları, çok çalışan hidrolik sistemlerin yüksek basınç, yüksek yük ve ağır yük operasyonlarının baskısından koruyan, hidrolik sistemlerin basınç yağları olarak kullanılırlar. Yaşlanma düzeylerinin yükselten ve korozyon önleyen maddeler içerir. Özel aşınma önleyici katkılar ve pas  önleyiciler nedeniyle pahalı donanımlara en iyi korumayo sağlar ve öncelikle yüksek termal yüklerin mevcut olduğui suyun korozyona neden olabileceği ve pompalarının ve hidro-motorlarının çalışma koşulları nedeniyle oluşan karışık sürtünme için tasarlanmıştır ve tipik olarak drenaj aralıklarının genişleterek onarım, bozuk kalma ve değişime bağlı olan işçiliği azaltarak bakım maliyetlerini düşürür. Emülsiyon oluşumunu en aza indirmek için mükemmel su ayırma özelliklerine sahiptir ve zayıf veya cansız hidrolik sistem olumsuz tepkisine neden olabilen aşırı köpük oluşumuna karşı dayanıklıdır.

ISI TRANSFER YAĞI / HEAT TRANSFER OİL
Parafinik özellikli mineral baz yağların özel katkı paketleriyle harmanlanması sonucunda oluşmuş, gıda plastik, yapı malzemeleri, boya endüstrileri gibi ısı iletimin gerekli olduğu sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış yüksek performanslı ısı transfer yağıdır. Açık sistemlerde 200°C, kapalı sistemlerde ise 320° çalışma sıcaklığına kadar kullanılması tavsiye edilir. Termal kararlığının yüksek olması aşırı sıcaklıklarda meydana gelebilecek mineral baz yağların moleküler yapılarındaki bozulmaları, oksitlenmeyi ve buna bağlı olarak tortu oluşumunu önler. Parafinik özelliğinden kaynaklanan yüksek viskozite indeksi sayesinde yüksek sıcaklıklarda buharlaşması azdır, düşük sıcaklıklarda ise rahat sirkülasyon yaparak çalışma kolaylığı sağlar.

Kullanım esnasında ısı transfer yağının sıcaklığının 320°C'yi, yağ film sıcaklığının ise 340°C'yi geçmemesine dikkat edilmeli, bunun için ısıtma öncesi sirkülasyon başlatılmalı ve ısıtma sonrasında da en az iki saat devam ettirilmelidir. Ani sıcaklık yüksekliklerine bağlı moleküler bozulmaları önleyebilmek için ısıtıcı borukar alevle doğrudan temas ettirilmemelidir. Mineral yağların ısınınca genleşme özelliği nedeniyle sistemin en üst noktasında bir genleşme tankı mutlaka bulunmalı ve bu tanktaki yağın sıcaklığı 60°C'yi geçmemelidr. 110°C'ye kadarki ilk ısıtma yavaş yapılmalı, oluşan su buharı ve sıkışan hava havalandırma vanaları vasıtasıyla dışarı atılmalıdır

KIZAK YAĞI 68, 220 / SLİDE WAY OIL
Ağır yük altında çalışan takım tezgahlarının kızaklarının ve tablalarının yağlama gereksinimleri için tasarlanmış, iyi rafine edilmiş, kalite mineral baz yağların özel katkı paketleri ile birleşimi sonucunda oluşmuş kızak yağıdır. Aşırı basınç (EP) özelliği ile yatay ya da dikey tüm kızakların temas  eden yüzeyleri arasında film tabakası oluşturup sürtünmeleri en aza indirerek aşınmaları önler ve ayrıca her türlü ağır yük altında dahi düzgün, kesintisiz, titreşimsiz ve sessiz çalışmalarına olanak verir. Mükemmel kaydırıcılığı ve düşük akma noktası sayesinde kolayca damlamayarak kızakların uzun süre  verimli çalışmasını sağlar.
KESME YAĞI / CUTTING OIL
Aşırı basınç (EP) ve amacına uygun diğer özel katkılarla desteklenmiş, kesme, delme ve diş açma gibi her türlü metal işleme operasyonlarında kullanılabilen kaliteli kesme yağıdır. Döküm, çelik ve  alüminyum alaşımlarda rahatlıkla kullanılabilir. Çok iyi kesme, soğutma ve yılama görevi görmesi nedeniyle talaş oluşumunu ve bundan doğacak metal kaybını azaltır. Oluşmuş talaşları da düşük viskozitesi sayesinde kolayca ortadan kaldırarak üretimin verimliliğini artırır, içeriğindeki aşırı basınç (EP) katkısı yardımıyla kesme takımlarında meydana gelebilecek aşınmayı engelleyerek takımların ömrünü uzatır. Ancak aşırı basınç (EP)  katkısının içeriğindeki kükürdün sarı metaller üzerinde bırakabileceği leke dikkate alınmalıdır. Mükemmel yağlayıcılık özelliği ile metalin metale kaynamasını engeller. Çok amaçlı kullanıma uygun olması kullanılacak ürün çeşitliliğini azaltarak üretim maliyetlerinde tasarruf sağlar.

BOR YAĞI / BORON OIL
Su ile karıştılıp emülsiyon oluşturularak kullanılan çok amaçlı metal işleme yağıdır. Çelik, alüminyum, dökme demir ve bakır alaşımları gibi metallerin kesme, delme, taşlama gibi işlemlerinde yağlayıcı ve soğutucu olarak kullanılmasının yanında hafif, orta ve ağır talaş kaldırma işlemleri için de oldukça uygundur. İçeriğindeki katkılar sayesinde emülsiyon ömrünü kısaltan bakteri üremesini azaltarak emülsiyonun uzun ömürlü olmasını sağlar. Metal yüzeyleri paslanmaya ve aşınmaya karşı korur. Ağır işlemlerde talaş kaynamasını düzenler ve böylelikle işlenen yüzeyin pürüzsüz ve temiz kalmasına yardımcı olur. Emülsiyon kararlılığı sayesinde sert sularda bile performansını korur. En iyi sonucu alabilmek için suyun içerisine %5-10 oranında, yavaşça eklenerek kullanılır. Hiçbir zaman yağın içerisine su eklenerek uygulanmaz.
HARMAN YAĞI / BLEND OIL
Parafinik esaslı yüksek kaliteli baz yağların uygun katkılar ve emülgatör ile birleşini sonucunda ortaya çıkan nitelikli harman yağıdır. Pamuklu ve yünlü kumaş endüstrisinde kullanılan ipliklerin üretiminde, tekstilde yün ve sentetik elyafın iplik haline getirildiği bükme makinelerinde kullanılmak üzere üretilmiştir. Suda rahatlıkla çözülebilme özelliği sayesinde ipliklerin kolayca yıkanabilmesini ve taranabilmesini sağlar, yıkandığında kumaştan kolayca ayrılır. Anti statik özelliği ile statik elektrik oluşumunu azaltır. Böylece elyafların ayrılma aşamalarında tozu ve uçuşan elyaf parçalarını kontrol altına almış olur. Su ile emülsiyon oluşturularak kullanılır.

TÜRBİNYAĞI / TÜRBİN OIL 46-100
Buhar, gaz hidrolik türbinlerinin, kombine devreli türbinlerin ve hava kompresörlerinin tüm yağlama gereksinimlerini karşılamak amacıyla üretilmiş mineral bazlı türbin yağıdır. Isı ve oksitlenme kararlılığı yüksek olup aşırı sıcaklıklarda meydana gelen tortu oluşumunu önler ve böylelikle yağın temiz kalarak sistemi daha uzun süre korumasını sağlar. Aşırı basınç altında bile metal yüzeyler üzerinde mükemmel film tabakası oluşturarak türbin yataklarını ve dişlileri korozyona ve pas oluşumuna karşı korur. Suyu ve havayı yağdan kolayca ayrıştırabilme özelliği sayesinde köpük oluşumuna karşı yüksek direnç gösterir.
SANAYİ YAĞI / INDUSTRIAL OIL 100, 150, 220, 320, 460
Endüstride her alanda, ağır çalışma koşulları altında çalışan, aşırı basınç (EP) özelliği gerektiren tüm dişli, sistemleri için geliştirilmiş üstün nitelikli sanayi tipi dişli kutusu yağıdır. Üstün yük taşıma kabil yeti sayesinde sürtünmeyi önleyerek dişli yüzeyinde oluşabilecek çizilme, aşınma ve karıncalanmaya karşı koruma sağlar, dişlilerin daha verimli çalışmalarına ve böylelikle ömürlerinin uzamasına yardımcı olur. Kesme kararlılığı ile sağlam, yırtılmaz bir yağ filmi oluşturur. Yüksek viskozite indeksi nedeniyle oksitlenmeye karşı direnci ve termal kararlılığı oldukça fazladır. Düşük sıcaklıklarda ilk çalışma anında aşınmaya karşı maksimum koruma sağlarken yüksek sıcaklıklarda ise oksitlenmeye bağlı tortu oluşumunu önler. Teması halinde su ile  kesinlikle karışmadığı için pas, korozyon ve köpük oluşumuna karşı mükemmel koruma sağlar.

KALIP YAĞI / MOLD OIL
İnşaat sektöründe ve beton endüstrisinde, çelik, plastik ve ahşap kalıpların yağlanmasında kullanılan üstün nitelikli yağdır. Düşük viskozitesi sayesinde kalıbın içerisinde ince bir film tabakası oluşturur ve betonun kalıba yapışmasını önleyerek düzgün bir yüzey elde edilmesini sağlar. Ayrıca kalıbın içinde kalıntı bırakmadığı için temizlenmesi gereğini ortadan kaldırır ve tekrar kullanılabilmesini sağlar. Çivi ve demir gini metal parçaların paslanmasını önler.
KOMPRESÖR YAĞI 68-220 / COMPRESSOR OIL
Endüstriyel, ticari ve özel her türlü sağutma sistemlerinde kullanılan vidalı, paletli ve pistonlu hava kompresörlerinin yağlanması ve soğutulması ihtiyaçları için için üretilmiş yüksek performanslı kompresör yağıdır. Kompresörlerde bulunan sızdırmazlık elemanları ile uyumludur. Formülündeki kaliteli baz yağlar sayesinde mükemmel kimyasal, termal ve oksitlenme kararlılığına sahiptir. Her türlü buharlaşma sıcaklıklarında kullanıma uygun olduğu için düşük sıcaklıklarda dahi balçıklaşma yapmaz, yüksek hava çıkış sıcaklıklarında da oksitlenmeye bağlı karbon oluşumunu en aza indirerek patlama ve yangın ihtimallerini ortadan kaldırır. 68 vidalı ve paletli kompresörler için, 220 ise pistonlu kompresörler için üretilmiştir.

SİLİNDİR YAĞI 303, 304 / CYLİNDER OIL
Endüstride ve gemilerde yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışan buhar makinelerinin silindirlerinin ve valflarının yağlanması ve korunması amacıyla üretilen mükemmel performanslı silindir yağıdır. Termal kararlılığı ve viskozitesi yüksek, gelişmiş yağlama özelliğine sahip baz yağlardan üretilmiştir. Bu nedenle kızgın buharın bulunduğu ortamlarda çalışan silindirlerde, valflerde ve hatta ılık dişli uygulamalarında yüzey üzerinde güçlü bir film tabakası oluşturarak sürtünmeyi azaltır, ekipmanları aşınmaya karşı korur, ayrıca korozyonu, tortu ve pas oluşumunu önler, tüm parçaları temiz tutarak performanslarını artırır.

© 2015 Enerji Petrol Tüm Hakları Saklıdır.